water hammer

water hammer

חזרה אל עמוד המילון

לעיתים צינורות מתכת במערכת אינסטלציה דופקים בעוצמה כאשר סוגרים בפתאומיות ברז, או כאשר מכונת הכביסה או מדיח הכלים סוגר את צריכת המים בפתאומיות תופעה זו מכונה הלם פטיש או מכת פטיש או water hammer באנגלית.
המונח המקצועי הנכון יותר הינו הלם הידראולי, והוא מתרחש כאשר מים נעצרים או משנים כיוון פתאום.
החבטה שאתה שומע נגרמת על ידי גל ההלם שגורם לצינורות אינסטלציה לנוע ולהכות אחד כלפי השני או האחד כלפי המסגרת שסביב הצינורות.
מעבר לעובדה שהרעש בלתי נסבל, הרי שהתופעה יכולה לשבות או לפוצץ את הצנרת ולחרר את מפרקי האינסטלציה- ואז יש חגיגה של פיצוץ הצנרת מאחרי הקיר. התרחשות ממש לא נעימה.

כאשר מערכת צנרת המים הינה מפלסטיק נניח מסוג CPVC או PEX אז ניתן להסתכל על צנרת המים החשופה ולבדוק האם הם זזים כאשר סוגרים או פותחים בפתאומיות את הברז, כך נדע בוודאות שהביעה הינה מסוג water hammer .
ישנן מספר שיטות נפוצות לפתור את הבעיה ולעיתים כדאי לשלב מספר שיטות יחד כדי לוודא שהבעיה מוגרה סופית:

עיגון צינורות רופפים- אפילו זעזוע קל יכול ליצור דפיקות חזקות אם צינורות המים אינם מאובטחים היטב. כדאי לחבר באמצעות רצועות או מתלים יעודיים. לעיתים ניתן להשתמש בקצף בידוד סביב הצנרת כדי מצד אחד לעגן את הצינורות ומצד שני לאפשר גמישות של התרחבות והתכווצות של הצנרת.
כאן כדאי להכניס הערת אזהרה: יש להקפיד שלא לערבב מתכונות שונות לצורך העיגון כי הם עלולים לגרום לקורוזיה.

התקנת Air Chamber – תא לחץ- שיטה פשוטה ונפוצה מאוד היא התקנת קטע קצר של צינור אנכי ליד השסתומים הגורמים לפטיש המים. שיטה זו, המכונה תא אוויר או תא לחץ, יוצרת קטע של צינור ריק ומלא אוויר המספק כרית למים שאליהם ניתן לדאוג מחדש כאשר הוא רוצה לשנות כיוונים פתאום ובכך, כאשר ברז או שסתום מים נסגר במהירות, האוויר בתא נדחס זמנית בלחץ המים, וסופג את ההלם שאחרת היה נכנס לצינורות ויגרום להם לדפוק.
בבתים רבים, תאי האוויר ממוקמים בסמוך למכונת כביסה שהוא מקור נפוץ לבעיה זו.
אגב ישנם תקנים באזורים שונים בארה"ב אשר מחייבים להתקין מערכות אלו.

אפשרות אחרת הינה התקנת Mechanical Water Shock Arrestors מעכבי זעזועי מים מכניים.
האלמנט הינה צורה מתוחכמת יותר לספיגת ההלם מפטיש מים, הם עובדים היטב במצבים בהם תאי אוויר אינם מעשיים.
מעכבי מים הם יחידות אטומות המכילות קפיץ וכיס אוויר הקולט תנועת מים על מנת למתן את השפעות פטיש המים.
פתרון זה הינו חלופה המועדפת בבניינים מסחריים וליישומי לחץ מים גבוהים.
בולמי זעזועים מכניים מיוצרים על פי תקן מוכר ארצית ממכון האינסטלציה והניקוז, המכונה PDI – WH201, הכולל גם שיטה למידת מכשירים אלה.

פתרון אחרון הינו התקנת ווסת לחץ מים. פטיש מים יכול להתרחש כאשר הלחץ הכולל של צינור המים הראשי הנכנס לבניין גבוה מדי. לחץ מים רגיל נע בין 40 ל 60 psi ואם הלחץ גבוה מידי הוא עלול לגרום לתופעה של פטיש מים, לחץ מים מעל ל 100 psi אף יכול לפצץ או לפגוע במכישים עצמם כגון מכונת כביסה או מדיח כלים.
במידת האפשר, עדיף להתקין את מווסת לחץ המים במיקום בו נכנסת אספקת המים הראשית לבית במקום להתקין תאי אוויר מרובים, מכיוון שהמכשיר מגן גם על מדיחי כלים, שירותים ומכשירים אחרים ומתקנים מפני לחץ מים גבוה בבת אחת.

חזרה אל עמוד המילון Download Tooltip Pro

מילון האתר נערך ונכתב ע"י עורך דין אהרן וולק - מתמחה בייצוג לקוחות במגזר הפרטי לצורך איתור, רכישה, השבחה, השכרה ומכירה של בתי מגורים בישראל ובבוסטון.

חדש באתר
הצטרפו אלינו
גלילה לראש העמוד